• Leverans 2-5 dagar 

     

Vi möter:

Lisa Lundin

Jag har alltid fascinerats av papprets  egenskaper och hur ljuset bryter  igenom och reflekteras så vackert  på omgivningen. Pappersblomman är verkligen  tidlös och går att hitta i många  kulturers traditioner och ceremonier  sedan hundratals år tillbaka. I flera delar av världen är den också  en symbol för ljuset och det nya året  vilket är en tanke jag tilltalas av. Papprets struktur och blommans  organiska form tillsammans med  träet gör att lamporna upplevs  både klassiska och moderna på  samma gång. 

 

Lisa Lundin | Designer

Med lampan Lisa har vi på Watt&Veke samarbetat med designern Lisa Lundin. Lisa har en gedigen bakgrund som kreativ ledare och rådgivare i mode- och klädbranschen. Lisa har alltid haft en personlig passion för belysning och inredning, så klivet in i belysningsvärlden var därför inte långt eftersom det handlar om visioner, trender, hantverk och genomarbetad design.

– I Skandinavien behöver vi stämningsfulla ljuskällor också efter vinterns alla högtider. Själv har jag alltid saknat en fin belysning efter att adventsstjärnorna blivit nedplockade. Det var så jag började fundera på hur man skulle kunna jobba vidare med pappersstjärnan fast i en ny form och idén till pappersblomman som ljuskälla föddes. Det känns otroligt fint att få samarbeta med Watt&Veke och de skickliga hantverkarna i Indien som tillverkar lamporna. Det har varit ett samarbete över kulturer, länder och kompetenser, där den gemensamma nämnaren som binder oss samman är just ljus, sammanfattar Lisa.

”Vi bygger mycket av känslan i våra hem genom den belysning vi väljer. De lampor vi använder sätter tonen i hela rummet”.